Tačna epoha i država nastanka hidžame je nepoznata. Istoričari je vezuju prvenstveno za Persiju, Egipat, Indiju, Kini, Japan a onda i za neke Arapske zemlje. Prema opštima procenama , njen nastanak datiraju još u periodu ok 2.000 god. pre Nove ere.
Hidžama je arapska reč koja u bukvalnom prevodu znači “sisanje“ ili “isisavanje“ gde se pomoću vakuuma vadi toksična, zgrušana krv. Ova univerzalna vrsta terapije potiče iz drevnih vremena a obuhvata i Istok i Zapad. koristila se i u šamanističkim praksama autohtonih naroda sa prostora Kine.
Na istoku, Kinezi koriste ovu metodu puštanja krvi više od 3.000 godina do danas. Aktiviranjem akupunkturnih tačaka oslobađa se stagnacija krvi kako lokalno tako i unutar organa. Neki stručnjaci tvrde da je hidžama vodi poreklo iz Egipta gde je pronađen Ebers papirus napisan oko 1550 pne. gde piše da se vakuumom vadi krvavo strano telo iz organizma.
Posle njih i stari Grci su takođe ovu vrstu medicine praktikovali i veličali. Galen i Hipokrat koji je nazivan ocem moderne medicine bili su nepokolebljivi zagovornici mokre hidžame, Herodot poznati grčki istoričar takodje. Ovde vidimo da su tradicionalni iscelitelji odavno prepoznali vezu između bola i zagušenja tj. slabog protoka krvi i bolesti. I ne samo bol, većina bolesti i problema dolazi zbog loše cirkulacije. Hidžama razbija te blokade dozvoljavajući krvi da prostruji celim telom i vrati slobodan protok vitalnoj energiji.
Veruje se da je hidžama bila skoro zaboravljena do dolaska Poslanika Muhammeda i od tada počinje ponovo da se koristi širom Arapskog poluostrva, a danas i širom sveta. Zato je praktikuju muslimani kao deo njihove religije, s toga je Hidžama ekskluzivno islamski fenomen koji se vekovima u nazad prostire i uči među muslimanima širom sveta. To je snažna, prirodna metoda lečenja koja je tokom vremena sama našla svoj razvojni put.Veruje se cak da se koristila I na Africkom kontinetu gde su korisceni rogovi divljih zivotinja.
Оставите одговор